Oświadczenie w sprawie wojny z Ukrainą

Konferencja Episkopatu Krajów Nordyckich zebrana w Tromsø wyraża głębokie współczucie dla narodu ukraińskiego oraz swoje przerażenie z powodu agresywnej wojny, w której Federacja Rosyjska pogardza suwerennością Ukrainy i powoduje niewyobrażalne cierpienia wśród milionów niewinnych ludzi.

 

Atak w tym tygodniu na szpital dziecięcy i położniczy w Mariupolu, oddalony od jakiegokolwiek celu wojskowego, jest strasznym symbolem tej wojny. Krew matek i dzieci woła z ziemi do nieba. Nie mamy prawa odwracać wzroku i pytać: „Czyż jestem stróżem brata mego?” (por. Rdz 4, 9-10). Dlatego kierujemy nasze wezwanie do Prezydenta Rosji: Zatrzymaj tę niesprawiedliwą wojnę! Zwracamy się z naszym apelem do narodu rosyjskiego: Nie pozwólcie, aby w jego imieniu popełniano taką niesprawiedliwość!

 

Wyrażamy żal z powodu ostatnich wypowiedzi niektórych warstw Kościoła w Rosji, które przedstawiają ewidentnie agresywną wojnę jako cios w wartości chrześcijańskie. Opieranie się na takich przesłankach oznacza angażowanie się w czystą retorykę i traktowanie wartości moralnych jako zakładników programu politycznego.

 

Niektóre z naszych krajów nordyckich mają wspólną granicę z Rosją. Mamy silne związki historyczne z Ukrainą. Ta wojna dotyka nas głęboko. Modlimy się, aby bezdomni znaleźli schronienie, przerażeni pociechę, chorzy i ranni ulgę w cierpieniach; aby umarli spoczywali w pokoju; aby serca możnych otworzyły się na wezwanie Księcia Pokoju, tak aby w prawości podążali drogą pokoju.

 

Teraz w okresie Wielkiego Postu jesteśmy wezwani przez Chrystusa do pokuty. Rozgłaszamy ją na dachach. Jest ona oczywiście skierowana przede wszystkim do nas samych, naszych Kościołów i naszych krajów; ale dotyczy także całej naszej ukochanej Europy. Oby wojna bratobójcza nie przybrała jeszcze bardziej przerażających rozmiarów.

 

Pan mówi do nas: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój” (Mt 5, 9). Niech prawda, która tkwi w błogosławieństwie, zostanie potwierdzona w działaniu w nadchodzących dniach, póki jeszcze jest czas.

 

Biskup Czesław Kozon, Kopenhaga, Przewodniczący

Anders Kardinal Arborelius OCD, Sztokholm, Wiceprzewodniczący

Biskup Bernt Eidsvig Can.Reg, Oslo

Biskup David Tencer OFMCap, Reykjavik

Biskup-prałat Berislav Grgic, Tromsø

Biskup-prałat Erik Varden OCSO, Trondheim

Ks. Marco Pasinato, Administrator diecezjalny Helsinek

Biskup Peter Bürcher, emerytowany biskup Reykjaviku

Biskup Teemu Sippo SCI, emerytowany biskup Helsinek

Anna Mirijam Kaschner CPS, sekretarz generalny

 

Foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Wydarzenia

We czwartek 26 maja (Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego) jedna Msza Święta o godz. 9:00.

Parafia

Sakramenty

Sakramenty

Z przebitego boku Chrystusa biorą początek sakramenty Kościoła - czytamy w zachowanej homilii...

Dowiedz się więcej
Dzieci

Dzieci

Obowiązek wychowania dzieci w wierze spoczywa przede wszystkim na rodzicach. W tym wysiłku...

Dowiedz się więcej
Młodzież

Młodzież

Duszpasterstwo towarzyszy młodzieży w okresie ich wzrostu.

Dowiedz się więcej
Ogłoszenia

Ogłoszenia

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

We czwartek 26 maja (Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego) jedna Msza Święta o godz. 9:00.

Bierzmowanie

W najbliższą sobotę (21.05.) o godz. 11:00 odbędzie się bierzmowanie młodzieży. W piątek możliwiość spowiedzi dla kandydatów, ich rodzin i świadków od godz. 18:30.

Ur. MB Królowej Polski

Msza z Uroczystości MB Królowej Polski została odprawiona w niedzielę 1 maja o godz. 16:00 po niej był program patriotyczny (Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja) i świętowanie z udziałem p. konsul Anny Śmiałek - Grzyb. W dniu 3 maja nie będzie dodatkowej mszy z tej okazji. Pragnę serdecznie podziękować dyrekcji sobotniej szkoły polskiej za zorganizowanie tego wydarzenia.

Litania Loretańska po każdej Mszy w maju

W miesiącu maju po każdej Mszy św. będzie odśpiewana Litania Loretańska.

Świadectwa chrztu (dzieci pierwszokomunijne oraz bierzmowani)

Przypominam o obowiązku dostarczenia świadectwa chrztu dzieci i młodzieży przystępującej do sakramentów.

I Komunia w Polsce - potrzebujesz pozwolenie

Rodzice dzieci które pierwszą komunię planują w Polsce winni zgłosić się o pozwolenie udzielenia sakramentu poza parafią. Aby je wydać potrzebne są dane dziecka: data i miejsce urodzenia, data i miejsce chrztu, adres zamieszkania.

Potwierdzone terminy Bierzmowania i I Komunii

Bierzmowanie odbędzie się 21 maja o godz. 11:00 natomiast I Komunia 6 czerwca o godz. 11:00 i 13:00.

Stałe Msze Św. w Kongsbergu

Jako duszpasterz Polonii w każdą pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca odprawiam Msze Święte o godz. 13:00 (z możliwością spowiedzi 30 min. wcześniej).

ks. Adam Wróblewski C.PP.S