20 - lecie kapłaństwa

Drodzy współbracia w kapłaństwie, drodzy bracia i siostry!

Dzisiejsze święto jakim jest jubileusz święceń kapłańskich zaprasza nas do wielkiej radości i wdzięczności. Radości z tego, że Bóg kocha swój lud, Kościół oraz tych, których do niego posyła księży - w tym ks. Pawła Y oraz mnie. To Boże powołanie i posłanie jest wielką tajemnicą.

Wielu księży których spotkałem na swojej drodze dzieliło się ogromnym zaskoczeniem: Panie, dlaczego akurat mnie powołałeś? - pytał niejeden z nich. Pełną odpowiedź poznamy wówczas gdy spotkamy się z Jezusem twarzą w twarz. Kryje się w tym dar, który dzień po dniu poznajemy.

Kapłaństwo jest znakiem obecności Boga w czasie sprawowania sakramentów ale też w codziennym życiu. Otwiera nas na więź z ludźmi, którzy dzielą się swoim życiem w tym najbardziej delikatnymi sprawami takimi jak choroba, uzależnienie, śmierć, relacje w małżeństwie i inne. 

To okazane zaufanie wymaga ogromnej delikatności ze strony księdza, dyskrecji, roztropności i bezinteresowności. Wymaganie jest duże i jak się okazuje nie wszyscy księża potrafią mu sprostać. To smutne, kiedy człowiek zawodzi w tak poważnej i delikatnej posłudze. 

Dzisiaj proszę Was o modlitwę za nas i za wszystkich księży na całym świecie. Niech nasza obecność wśród Was będzie stałym zapewnieniem, że Bóg nie zapomniał o żadnej i żadnym z Was. Amen

Kazanie wygłoszone podczas Mszy dziękczynnej


Jestem ogromnie wzruszony dzisiejszym przyjęciem i tym, że mogę je przeżywać wspólnie z ks. Pawłem Y. Dzisiaj rozpoczęły się rekolekcje dla kandydatów do bierzmowania dlatego nie jesteśmy w komplecie. 

Moje kapłaństwo, za które Bogu dziękuję, wzięło się z powołania na które odpowiedziałem w wieku szkoły podstawowej. Wtedy chciałem wstąpić do niższego seminarium. Przełożony Misjonarzy Krwi Chrystusa zachęcił mnie do “zwykłej” szkoły średniej gdzie będę mógł uzyskać maturę. Wskazówka okazała się bardzo trafna. 

Dużą inspiracją byli księża: św. Kasper del Bufalo (Założyciel Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa),ks. Arek Nowak (kamilianin), bp. Antoni Długosz założyciele pierwszych w Polsce ośrodków leczenia narkomanii. Co ciekawe, wielu podziwianych przeze mnie kapłanów stało się później przyjaciółmi i współpracownikami. Do dzisiaj mówię o sobie, że jestem wychowankiem “Betanii” ośrodka dla narkomanów. Jako kleryk a później ksiądz wnosiłem Ewangelię a równocześnie sam byłem kształtowany przez grupę terapeutów i pacjentów. Było to unikalne doświadczenie uzupełniania się w nierównej walce o wolność człowieka uzależnionego. Wiele zawdzięczam śp. ks. Arturowi Godnarskiemu, inicjatorowi “Przystanku Jezus”, dyrektorowi SNE św. Tymoteusza, ks. Barry’emu Fischerowi, moderatorowi generalnemu Misjonarzy Krwi Chrystusa.

Pan Bóg porusza różne dary naszej osobowości. Umiłowanie przyrody skierowało moją uwagę na Norwegię. Chciałem tu przyjechać ze znajomymi na wyprawę narciarską tymczasem moja “norweska przygoda” staje się bardziej poważna niż tydzień zimowego biwakowania!

Bardzo dziękuję biskupowi Berntowi Eidsvigowi, który okazał mi ogromne zaufanie. Nasza pierwsza rozmowa zakończyła się propozycją pracy w parafii Stabekk. Byłem tym bardzo zaskoczony. Dziękuję za wiele życzliwości, której doświadczałem i doświadczam ze strony obecnych tutaj księży. Ks. Eystein uczył mnie poprawnej wymowy tekstów mszalnych, ks. Frode pomagał mi zrozumieć norweskie realia przy okazji lektury artykułów z licznie prenumerowanych gazet. Ówczesny proboszcz ks. Arne Marco zapraszał mnie do udziału w różnych spotkaniach tak roboczych jak i świątecznych wykazując ogromną braterską troskę. Obecny proboszcz ks. Paweł Y, służy mądrą radą i doświadczeniem w nowych dla mnie sytuacjach. 

Katolicy w Norwegii to nie tylko księża. Stanowimy ogromną różnorodność kultur, języków i tradycji. Czuję się ubogacany spotkaniami na które jestem zapraszany przy różnych okazjach. Dziękuję za Waszą otwartość i życzliwość. 

Przemówienie do uczestników uroczystej kolacji

Wydarzenia

Podczas wakacji (lipiec i sierpień) jedna Msza Święta po polsku w niedzielę o godz. 16:00

ks. Adam Wróblewski

Parafia

Sakramenty

Sakramenty

Z przebitego boku Chrystusa biorą początek sakramenty Kościoła - czytamy w zachowanej homilii...

Dowiedz się więcej
Dzieci

Dzieci

Obowiązek wychowania dzieci w wierze spoczywa przede wszystkim na rodzicach. W tym wysiłku...

Dowiedz się więcej
Młodzież

Młodzież

Duszpasterstwo towarzyszy młodzieży w okresie ich wzrostu.

Dowiedz się więcej
Ogłoszenia

Ogłoszenia

Sobotnia Szkoła bez katechezy

We wtorek 28 czerwca odbyło się spotkanie p. Urszuli Andruchów, ks. Adama Wróblewskiego, p. Theresy Jee z reprezentującym ks. proboszcza dk. Mangiem, który przekazał postanowienie, iż katecheza nie może być dalej prowadzona w ramach programu Szkoły Sobotniej lecz ma bezpośrednio podlegać duszpasterzowi polskiemu. Ks. Adam Wróblewski wyraził zdanie, iż nie chce podtrzymywać istniejącego stanu i samodzielnie przygotuje program katechizacji, który przedstawi ks. proboszczowi do akceptacji i przeprowadzi z wybranymi przez siebie katechetami.

Szkoła Sobotnia może nadal działać w zakresie uczenia języka, historii i pielęgnowania polskiej kultury korzystając z pomieszczeń parafialnych w czasie kiedy nie jest prowadzona katecheza. Terminy są do uzgodnienia z ks. proboszczem.

Program w okresie wakacyjnym

Podczas wakacji (lipiec i sierpień) jedna Msza Święta w niedziele o godz. 16:00.

ks. Adam Wróblewski C.PP.S