Oświadczenie Konferencji Biskupów Krajów Nordyckich

W dniu 11 marca 2022 roku my, Konferencja Biskupów Nordyckich, wydaliśmy oświadczenie, w którym wyrażamy naszą „głęboką solidarność z narodem ukraińskim i nasze oburzenie agresywną wojną, w której Federacja Rosyjska okazuje pogardę dla suwerenności Ukrainy i zadaje jej niezmierzone cierpienia miliony niewinnych ludzi.”

Dwa lata później nasze oburzenie nie słabnie. Jest raczej coraz większe przez żal z powodu wielu ofiar śmiertelnych, wielu okaleczonych lub wysiedlonych z domów, traumy dzieci i systematycznego niszczenia dziedzictwa narodowego, kulturowego i religijnego.

Rosyjska agresja również budzi niepokój w naszych krajach: Kilka dni temu Rosja ogłosiła rozmieszczenie wojsk wzdłuż granicy fińskiej. Wspomnienia przeszłych konfrontacji ożywają. W takim klimacie wymagana jest odwaga i bystrość wzroku. Aby zapewnić europejską stabilność, potrzebna jest długoterminowa wizja, aby pokój mógł rozkwitać w trwałej sprawiedliwości. W czasie, gdy naszym kontynentem wstrząsają groźne wiatry, musimy zadbać o to, aby nasze korzenie sięgały głęboko. Kościół katolicki w krajach nordyckich chce odegrać rolę w tym dziele.

Podziwiamy odporność Ukrainy i wysiłki ludzi dobrej woli, aby nakarmić głodnych, pocieszyć pogrążonych w żałobie i pielęgnować chorych. W ten sposób płomień nadziei przenika mrok nienawiści. Szczególnie chcielibyśmy pochwalić działalność Caritasu na Ukrainie. Podobnie jak w zeszłym roku nasze kraje połączą się w kampanii podczas Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, aby zebrać pieniądze na działalność humanitarną Caritasu na Ukrainie.

Setki tysięcy ukraińskich uchodźców w ciągu tych dwóch lat zintegrowało się z naszymi nordyckimi parafiami i społecznościami lokalnymi. Witamy ich. Wzbogacają nas duchowym bogactwem, które ze sobą przynoszą. Od tysiąca lat silna więź przyjaźni łączy nasze kraje z obwodem kijowsko-ruskim. Prosimy Boga, Opiekuna ubogich, który naśmiewa się z arogancji książąt (por. Psalm 2, 4.), aby przywrócić pokój na Ukrainie.

Kiedy wkraczamy w czas męki kierujemy wzrok na Jezusa, który jest naszym pokojem (por. Ef 2, 14.), stojącym przed Poncjuszem Piłatem. Przypomina nam się, że dzieło tworzenia pokoju w naszym chorym na grzech świecie wymaga mówienia prawdy władzy. Niech zbawcza Wielkanoc Chrystusa, fundament naszego istnienia, odnowi oblicze ziemi. Niech Duch Chrystusowy uczyni nas prawdziwie mądrymi.

Luksemburg, 15 marca 2024

+ Czeslaw Kozon, Kopenhaga, przewodniczący

+ Anders kard. Arborelius OCD, Sztokholm, vice-przewodniczący

+ Bernt Eidsvig Can.reg, Oslo

David Tencer OFMCap, Reykjavik

+ Erik Varden O.C.S.O., Trondheim oraz administrator apostolski Tromsø

+ Raimo Goyarrola, Helsingfors

+ Peter Bürcher, biskop em. Reykjavik

+ Berislav Grgic, emerytowany bp Tromsø

Oświadczenie Konferencji Biskupów Krajów Nordyckich

Oświadczenie Konferencji Biskupów Krajów Nordyckich

ws. rocznicy Rosyjskiej agresji na Ukrainę

Przeczytaj więcej
Papieska intencja na luty

Papieska intencja na luty

Za osoby chore terminalnie

Przeczytaj więcej
Centrum informacji konsularnej w Norwegii

Centrum informacji konsularnej w Norwegii

Szanowni Państwo,   z przyjemnością informujemy, że od dziś - 22 stycznia 2024 r. - osoby mieszkające w Norwegii mogą...

Przeczytaj więcej