Nowy system paszportowy

Szanowni Państwo,
 
Wydział Konsularny Ambasady RP w Oslo przesyła poniżej ważne informacje dotyczące wdrożenia nowego systemu paszportowego.
 
Uruchomienie nowego systemu paszportowego – ważne informacje
 
W dniach od 8 do 13 listopada 2022 r. wnioski o paszporty biometryczne nie będą przyjmowane i nie będzie można odebrać gotowych paszportów.
 
W związku z wejściem w życie nowej ustawy o dokumentach paszportowych i uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych, we wszystkich organach paszportowych, w tym w ambasadach i konsulatach, od 8 listopada godz. 14:00 (czasu środkowo-europejskiego) do 13 listopada 2022 r.,  nie będą przyjmowane wnioski o wydanie paszportu.  W tym okresie nie będzie także możliwości odbioru gotowego paszportu. 
 
Prosimy o uwzględnienie powyższego w swoich planach wyjazdowych i zaplanowanie wizyty w urzędzie najpóźniej 8 listopada 2022 r. do godz. 14:00 czasu środkowo-europejskiego lub też po 14 listopada 2022 r. Termin wizyty można zarezerwować w systemie e-konsulat.
 
W tym okresie, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, organy paszportowe będą mogły wydawać wyłącznie paszporty tymczasowe (np. w przypadku kradzieży/zagubienia dokumentów i konieczności powrotu do kraju stałego zamieszkania). 
 
Nowy system paszportowy wprowadzi liczne udogodnienia, na przykład:
 
- nie będzie trzeba wypełniać papierowego wniosku, choć nadal trzeba będzie przyjść osobiście do urzędu. Wniosek paszportowy będzie generowany w systemie przez urzędnika, a następnie podpisywany przez obywatela na specjalnym urządzeniu
 
- obniżona zostanie granica wiekowa wydawania paszportów z 10-letnim terminem ważności. Będą otrzymywać je dzieci już od ukończenia 12 roku życia
 
- posiadacze paszportów zyskają dostęp do takich e-usług jak weryfikacja ważności paszportu, sprawdzenie danych przetwarzanych w rejestrze, czy zgłoszenie utraty skutkujące unieważnieniem paszportu
 
- jeśli nowy paszport będzie do Ciebie wysłany pocztą, będziesz musiał potwierdzić jego odbiór w systemie po otrzymaniu listu poleconego z paszportem. Potwierdzenie odbioru będzie konieczne, żeby „aktywować” nowy paszport.
 
Prosimy o uwzględnienie powyższej informacji przy planowaniu wizyty w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Oslo.

Niedziela Caritas

Niedziela Caritas

Apel na niedzielę Caritas 24 września 2023

Przeczytaj więcej
Statua św. Olafa - zbiórka

Statua św. Olafa - zbiórka

Zgodnie z życzeniem ks. biskupa ruszyła zbiórka na rzecz stworzenia rzeźby św. Olafa do katedry w Oslo. Możesz...

Przeczytaj więcej
Stypendyści Fundacji DNT

Stypendyści Fundacji DNT

Pozdrowienia z obozów wakacyjnych

Przeczytaj więcej