Nowy system paszportowy

Szanowni Państwo,
 
Wydział Konsularny Ambasady RP w Oslo przesyła poniżej ważne informacje dotyczące wdrożenia nowego systemu paszportowego.
 
Uruchomienie nowego systemu paszportowego – ważne informacje
 
W dniach od 8 do 13 listopada 2022 r. wnioski o paszporty biometryczne nie będą przyjmowane i nie będzie można odebrać gotowych paszportów.
 
W związku z wejściem w życie nowej ustawy o dokumentach paszportowych i uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych, we wszystkich organach paszportowych, w tym w ambasadach i konsulatach, od 8 listopada godz. 14:00 (czasu środkowo-europejskiego) do 13 listopada 2022 r.,  nie będą przyjmowane wnioski o wydanie paszportu.  W tym okresie nie będzie także możliwości odbioru gotowego paszportu. 
 
Prosimy o uwzględnienie powyższego w swoich planach wyjazdowych i zaplanowanie wizyty w urzędzie najpóźniej 8 listopada 2022 r. do godz. 14:00 czasu środkowo-europejskiego lub też po 14 listopada 2022 r. Termin wizyty można zarezerwować w systemie e-konsulat.
 
W tym okresie, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, organy paszportowe będą mogły wydawać wyłącznie paszporty tymczasowe (np. w przypadku kradzieży/zagubienia dokumentów i konieczności powrotu do kraju stałego zamieszkania). 
 
Nowy system paszportowy wprowadzi liczne udogodnienia, na przykład:
 
- nie będzie trzeba wypełniać papierowego wniosku, choć nadal trzeba będzie przyjść osobiście do urzędu. Wniosek paszportowy będzie generowany w systemie przez urzędnika, a następnie podpisywany przez obywatela na specjalnym urządzeniu
 
- obniżona zostanie granica wiekowa wydawania paszportów z 10-letnim terminem ważności. Będą otrzymywać je dzieci już od ukończenia 12 roku życia
 
- posiadacze paszportów zyskają dostęp do takich e-usług jak weryfikacja ważności paszportu, sprawdzenie danych przetwarzanych w rejestrze, czy zgłoszenie utraty skutkujące unieważnieniem paszportu
 
- jeśli nowy paszport będzie do Ciebie wysłany pocztą, będziesz musiał potwierdzić jego odbiór w systemie po otrzymaniu listu poleconego z paszportem. Potwierdzenie odbioru będzie konieczne, żeby „aktywować” nowy paszport.
 
Prosimy o uwzględnienie powyższej informacji przy planowaniu wizyty w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Oslo.

Oświadczenie Konferencji Biskupów Krajów Nordyckich

Oświadczenie Konferencji Biskupów Krajów Nordyckich

ws. rocznicy Rosyjskiej agresji na Ukrainę

Przeczytaj więcej
Papieska intencja na luty

Papieska intencja na luty

Za osoby chore terminalnie

Przeczytaj więcej
Centrum informacji konsularnej w Norwegii

Centrum informacji konsularnej w Norwegii

Szanowni Państwo,   z przyjemnością informujemy, że od dziś - 22 stycznia 2024 r. - osoby mieszkające w Norwegii mogą...

Przeczytaj więcej