Wielkopostny apel biskupów nordyckich

Drodzy wierni,
Tak samo jak w poprzednich latach, pragniemy i tego roku zachęcić każdego z was do wsparcia akcji wielkopostnej oraz pracy charytatywnej Caritas. Tegoroczny temat to hasło: “Obecni dla naszych bliźnich”. Organizacja Caritas jest rozprzestrzeniona na całym świecie i obecna tak samo przed, podczas jak i po kryzysie, dotykającym dane miejsce.
Ubiegłego roku mogliśmy z bliska doświadczyć jak wielkie znaczenie ma charytatywna posługa Kościoła. Atak Rosji na Ukrainę spowodował ogromne zniszczenia. Podczas gdy brutalność wojny w szczególny sposób widoczna jest na Ukrainie, jej konsekwencje obecne są także daleko za granicą państwa.
Na Ukrainie widzimy ogromne cierpienie ludzi, którzy stracili wszystko. Rodzice stracili swoje dzieci, dzieci zaś straciły matki, dziadków, rodzeństwo i ojców. Są tacy, którzy przez uszkodzenia fizyczne lub psychiczne nie potrafią teraz sprawnie funkcjonować. Wiele osób straciło swoje domy i cały dobytek. Miliony ludzi zostało zmuszonych opuścić kraj, kilkadziesiąt tysięcy z nich dotarło do nas.
Skutki wojny na Ukrainie dotykają ubogich całego świata. U nas wojna wpłynęła na wzrost cen. Wielu osobom brakuje wystarczającej ilości pieniędzy, choć ograniczyły swoje wydatki, tak jak tylko mogły.
Codzienność najbiedniejszych stała się jeszcze trudniejsza. Doświadczają oni podwyższonych cen i trudności w zdobyciu jedzenia. Te wyzwania pojawiły się przy nieustannie pogarszających się warunkach życiowych spowodowanych zmianami klimatu i ekstremalną pogodą.
Wielki Post zachęca nas byśmy zagłębili się w wierze w Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela Świata. Ta wiara umacnia naszą nadzieję na lepszą przyszłość, a poprzez miłość do naszych bliźnich możemy podzielić się tą nadzieją ze światem. 
Nasza organizacja Caritas i jej charytatywna posługa jest znakiem nadziei w codzienności milionów ludzi, żyjących na granicy swoich możliwości. Ta nadzieja może być widoczna poprzez wolontariusza rozdającego drewno marznącym Ukraińcom albo osobę dającą narybek do hodowli ryb w Ugandzie. Znakiem nadziei mogą być także dwie pomocne ręce podające torbę z jedzeniem potrzebującym w Trondheim.
Dzięki modlitwie i ofierze materialnej przeznaczonej na posługę Kościoła, każdy z nas może uczestniczyć w pracy dla naszego wspólnego dobra.
Zachęcamy więc wszystkich mających możliwość, do przeznaczenia ofiary materialnej podczas tego Wielkiego Postu, aby w ten sposób pomóc tym, którzy naprawdę tego potrzebują.

W Chrystusie Panu,

+Bernt I. Eidsvig  +Berislav Grgić  +Erik Varden
Biskup Oslo Biskup Tromsø    Biskup Trondheim

    
   

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Wybory do Parlamentu Europejskiego

9 czerwca 2024

Przeczytaj więcej
bp. Turzyński z okazji Święta Polonii

bp. Turzyński z okazji Święta Polonii

jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny

Przeczytaj więcej
Oświadczenie Konferencji Biskupów Krajów Nordyckich

Oświadczenie Konferencji Biskupów Krajów Nordyckich

ws. rocznicy Rosyjskiej agresji na Ukrainę

Przeczytaj więcej