Oświadczenie Konferencji Biskupów Krajów Nordyckich

W dniu 11 marca 2022 roku my, Konferencja Biskupów Nordyckich, wydaliśmy oświadczenie, w którym wyrażamy naszą „głęboką solidarność z narodem ukraińskim i nasze oburzenie agresywną wojną, w której Federacja Rosyjska okazuje pogardę dla suwerenności Ukrainy i zadaje jej niezmierzone cierpienia miliony niewinnych ludzi.”

Dwa lata później nasze oburzenie nie słabnie. Jest raczej coraz większe przez żal z powodu wielu ofiar śmiertelnych, wielu okaleczonych lub wysiedlonych z domów, traumy dzieci i systematycznego niszczenia dziedzictwa narodowego, kulturowego i religijnego.

Rosyjska agresja również budzi niepokój w naszych krajach: Kilka dni temu Rosja ogłosiła rozmieszczenie wojsk wzdłuż granicy fińskiej. Wspomnienia przeszłych konfrontacji ożywają. W takim klimacie wymagana jest odwaga i bystrość wzroku. Aby zapewnić europejską stabilność, potrzebna jest długoterminowa wizja, aby pokój mógł rozkwitać w trwałej sprawiedliwości. W czasie, gdy naszym kontynentem wstrząsają groźne wiatry, musimy zadbać o to, aby nasze korzenie sięgały głęboko. Kościół katolicki w krajach nordyckich chce odegrać rolę w tym dziele.

Podziwiamy odporność Ukrainy i wysiłki ludzi dobrej woli, aby nakarmić głodnych, pocieszyć pogrążonych w żałobie i pielęgnować chorych. W ten sposób płomień nadziei przenika mrok nienawiści. Szczególnie chcielibyśmy pochwalić działalność Caritasu na Ukrainie. Podobnie jak w zeszłym roku nasze kraje połączą się w kampanii podczas Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, aby zebrać pieniądze na działalność humanitarną Caritasu na Ukrainie.

Setki tysięcy ukraińskich uchodźców w ciągu tych dwóch lat zintegrowało się z naszymi nordyckimi parafiami i społecznościami lokalnymi. Witamy ich. Wzbogacają nas duchowym bogactwem, które ze sobą przynoszą. Od tysiąca lat silna więź przyjaźni łączy nasze kraje z obwodem kijowsko-ruskim. Prosimy Boga, Opiekuna ubogich, który naśmiewa się z arogancji książąt (por. Psalm 2, 4.), aby przywrócić pokój na Ukrainie.

Kiedy wkraczamy w czas męki kierujemy wzrok na Jezusa, który jest naszym pokojem (por. Ef 2, 14.), stojącym przed Poncjuszem Piłatem. Przypomina nam się, że dzieło tworzenia pokoju w naszym chorym na grzech świecie wymaga mówienia prawdy władzy. Niech zbawcza Wielkanoc Chrystusa, fundament naszego istnienia, odnowi oblicze ziemi. Niech Duch Chrystusowy uczyni nas prawdziwie mądrymi.

Luksemburg, 15 marca 2024

+ Czeslaw Kozon, Kopenhaga, przewodniczący

+ Anders kard. Arborelius OCD, Sztokholm, vice-przewodniczący

+ Bernt Eidsvig Can.reg, Oslo

David Tencer OFMCap, Reykjavik

+ Erik Varden O.C.S.O., Trondheim oraz administrator apostolski Tromsø

+ Raimo Goyarrola, Helsingfors

+ Peter Bürcher, biskop em. Reykjavik

+ Berislav Grgic, emerytowany bp Tromsø

Wydarzenia

Bierzmowanie dla dorosłych

Rozpoczynam przygotowanie do bierzmowania dla dorosłych. Osoby zainteresowane proszę o osobiste zgłoszenia do mnie telefonicznie lub mejlowo.

ks. Adam Wróblewski 

 

Parafia

Sakramenty

Sakramenty

Z przebitego boku Chrystusa biorą początek sakramenty Kościoła - czytamy w zachowanej homilii...

Dowiedz się więcej
Dzieci

Dzieci

Obowiązek wychowania dzieci w wierze spoczywa przede wszystkim na rodzicach. W tym wysiłku...

Dowiedz się więcej
Młodzież

Młodzież

Duszpasterstwo towarzyszy młodzieży w okresie ich wzrostu.

Dowiedz się więcej
Kongsberg

Kongsberg

Duszpasterstwo polskie działa również przy parafii św. Barbary w Kongsberg'u (St. Barbara...

Dowiedz się więcej
Ogłoszenia

Ogłoszenia

Bierzmowanie dla dorosłych

Rozpoczynam przygotowanie do bierzmowania dla dorosłych. Osoby zainteresowane proszę o osobiste zgłoszenia do mnie telefonicznie (969 49 101) lub mejlowo. ks. Adam Wróblewski 

Modlitwa różańcowa w drugie soboty miesiąca

W każdą drugą sobotę miesiąca po Mszy Św. o godz. 19:00 będzie prowadzona modlitwa różańcowa przed Najświętszy Sakramentem. W trakcie jej trwania możliwa spowiedź.